Invicta 0379 Specialty Chronograph
Product number:
7019006
Properties "Invicta 0379 Specialty Chronograph"
| Case back: | Screwed |
|---|---|
| Case diameter: | ca. 48 mm |
| Case height: | ca. 13 mm |
| Crown: | With flank protection |
| Water-resistant: | bis 10 ATM |
| Weight: | ca. 170 g |
| Movement caliber: | Quarzuhrwerk |
| Movement type: | Quartz movement |
| Date function: | Day of the month |
| Luminous material: | Stundenindexe, Uhrenzeiger |
| Dial color: | Carbon |
| Design: | Modern |
| Crystal: | Mineral crystal |
| Case material: | Stainless steel |
| Strap: | Armband aus Edelstahl |
| Clasp type: | Metal bracelet clasp |
| Functions: | Chronograph |
| Included items: | Storage box, User manual, Warranty certificate |
Product information "Invicta 0379 Specialty Chronograph"
Login